Bubuljice kod beba: Što činiti, a što ne?
Vaša beba ima bubuljice po licu i pitate se je li to normalno i treba li da se zabrinete.
Normalno je i nije razlog za dizanje panike. Bubuljice mogu biti prisutne već pri rođenju, ali češće se pojave tek nakon nekoliko sedmica. Koža izgleda slično tinejdžerskoj, vidjećete bijele upaljene plihove okružene crvenilom.
Najčešće se pojavljuju na obrazima, ponekad na čelu, bradi i leđima. Izraženiji su ako je koža iziritirana pljuvačkom, mlijekom ili tkaninom koja je nešto grublja ili oprana jačim deterdžentom. Obično se povuku za nekoliko sedmica ali ako se ne povuku za tri mjeseca, razgovarajte o tome s ljekarom na sljedećem pregledu.
Ove stvari nikako nemojte raditi da biste popravili ten vaše bebe:
1. Nemojte dijete na svoju ruku tretirati sredstvom protiv akni.
2. Ne trljajte upaljenu površinu. Bubuljice nisu izazvane prljavštinom, štoviše, prečesto pranje može dodatno iziritirati dječju kožu.
3. Ne mažite dijete uljnim losionima jer mogu pogoršati stanje. Koristite blage, neuljne losione i posmatrajte kako će dječja koža na njih reagovati. Ako se stanje pogorša, zamijenite ih nekim drugim.
Što treba da radite?
1. Jednostavno perite djetetu lice blagim sapunom za bebe i vodom jednom dnevno. Nježno osušite kožu tapkajući, a ne trljajući lice.
2. Budite strpljivi, djetetu bubuljice ne smetaju pa nema razloga da smetaju vama.