Infekcije oka u dečijem uzrastu
PIŠE: dr Biljana Trajković, oftalmolog
Infekcije oka u dječijem uzrastu su česte. Zahtijevaju hitnu i pravilnu oftalmološku terapiju, kako ne bi dovele do ozbiljnijih komplikacija.
Infekcije oka u dječijem uzrastu se najčešće javljaju u sklopu prehlada i viremija. Tada u ambulantama imamo uznemirene roditelje sa djecom čije su oči crvene, otečene i krmeljave, kao prvim znacima infekcije oka.
Najčešće infekcije oka u dječijem uzrastu su hordeolum (čmičak), konjunktivitis i dacryocystitis neonatorum.
Hordeolum se javlja unilateralno (na jednom oku) u vidu lokalizovanog otoka gornjeg ili donjeg kapka, praćenog bolom i crvenilom.
Liječi se toplim oblogama i higijenom kapaka sterilnim oftalmološkim kompresama/gazama (Iridium garze) i kombinacijom antibotika i kortikosteroida slabijeg dejstva (tobramicin/deksametazon, hidrokortizon). Medikamentozna terapija je aplikovanje masti tri puta dnevno. Spontanom drenažom, hordeolum prolazi za 2 do 3 dana.
Konjunktivitis je zapaljenje konjunktive. Izazivaju ga virusi, bakterije, alergeni.
Virusni konjunktivitis izazivaju najčešće adenovirusi, ali kod djece je česta i infekcijama herpes simplex virusom.
Infekcija adenovirusima se prenosi sa jednog na drugo oko i na kraju zahvata oba oka. Prvi simptomi su: grebanje, crvenilo i obilna vodenasta sekrecija.
Osnovna terapija je ispiranje očiju fiziološkim rastvorom, ukapavanje vještačkih suza (bez BAK-benzalkonijum hlorida) i hladnim oblogama. Bolest spontano prolazi u periodu od 7do10 dana. Nije preporučljiva terapija antibiotskim preparatima.
Kod herpetičnih infekcija bolest počinje pojavom na koži bolnih vezikula ispunjenih seroznom tečnošću i bolnim konjunktivitisom sa jakom hiperemijom (crvenilom), iritacijom, suznim okom i edematoznim (otečenim) kapcima. Infekcija se može preneti na rožnjaču i dovesti do komplikacija sa trajnim oštećenjem vida djeteta.
Liječi se suvim toplim oblogama, antiviralnim ljekovima, sa primjenom vještačkih suza radi komfora pacijenta. Bolest spontano prolazi.
Kod bakterijskih konjunktivitisa koje izazivaju: Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Streptococcus pneumonia i Hemophilus influenza prvi simptomi počinju naglo sa osećajem grebanja, bolom, hiperemijom (crvenilom), javlja se žućkasti (mukopurulentni) ljepljivi sekret, a na ivicama kapaka mogu se javiti krastice i ranice.
Terapija izbora su antibiotici po antibiogramu (ako smo u mogućnosti da uradimo bris oka), ako nismo dajemo antibiotike koji imaju širu paletu dejstva u vidu kapi u dozi od 3 puta u toku dana (moksifloksacin, ciprofloksacin) uz obaveznu higijenu kapaka sterilnim oftalmološkim gazama. Pre ukapavanja terapije oko mora biti čisto bez sekreta. Lečenje traje 2 do 3 nedjelje uz obavezno praćenje oftalmologa zbog eventualnih komplikacija.
Hronični bakterijski konjunktivitis javlja se kod urođene stenoze suznih kanala (Dacryocystitis neonatorum). Unutrašnji ugao oka je otečen, crven, a pritiskom na njega dolazi do pojave žućkastog sekreta. Lečenje je antibiotsko, sa masažom unutrašnjeg ugla oka da bi se uspostavilo normalno oticanje suza.
Alergijski konjuktivitis se javlja sezonski. Kao jedna od najboljih terapija je upotreba ljekova sa dvostrukim dejstvom antihistaminika i stabilizatora mastocita u vidu kapi. Upotreba antialergijskih kapi je preporučljiva tri nedjelje prije očekivane sezone cvjetanja, čime utičemo na ublažavanje kliničke slike alergijskog konjuktivitisa.
Za sve infekcije oka u dečijem uzrastu je najvažnija preventiva
- Izbjegavanje pipanja i trljanja oka,
- Pranje ruku prije i nakon kontakta sa inficiranim okom.
- Korišćenje jednokratnih sterilnih oftalmoloških kompresa (Iridium garze) prije svake aplikacije lijeka. Kompresom blago očistimo ivice kapaka i uklonimo sve krmelje i sekret.
- Komprese možemo držati u frižideru i koristiti kao hladne obloge kod virusnih konjunktivitisa.
- Voditi računa da vrh bočica sa lijekom pri ukapavanju kapi ne dotiče oko ili trepavice.
- Ne dijeliti očne kapi sa članovima porodice.
- Radi prevencije obavezna higijena rubova kapaka dvije nedjelje nakon liječenja sterilnim oftalmološkim kompresama.
Izvor: PharmaMedica