Vaše dijete ne voli kupanje? Kako ga kupati?

Kupanje bebe nije samo “čišćenje”, već se radi o ritualu koji bi bebu trebao smiriti i opustiti prije spavanja i roditeljima omogućava ugodne trenutke druženja jedan na jedan s bebom. Ali je li to uvijek tako? Neke bebe vrište, plaču i otimaju se čim vide da im se sprema kupanac,  a pogled na kadu punu vode izaziva pravu provalu histerije. Neke bebe su takve “oduvijek”, a neke su u određenoj fazi života prestale da vole kupanje. U svakom slučaju, ako i vaša beba “mrzi” ovaj ritual, u svojoj nevolji definitivno niste usamljeni.

Evo nekih trikova koje možete isprobati da bi svoju bebu smirili u tim trenucima i koliko toliko uspješno okupali:

Kupajte bebu samo kada je sita, zadovoljna i odmorna

Ako je beba gladna ili premorena za vrijeme kupanja može biti još razdražljivija nego inače. Uz to, može povezati neprijatan osjećaj gladi i umora s odlaskom u kadu. Potrudite se okupati jr kada nije već na “izmaku snaga” te kada je sita i zadovoljna.

Nabavite jastuk za kupanje

Jastuk za kupanje vrlo je udoban za male izbirljivce. Zbog vode u kadi topao je i bebe na njemu naprosto uživaju i “zaborave” da ne vole kupanje. Mogu i bezbrižno prskati rukama i nogama dok se u stvari, odmaraju na svojoj  vodenoj “fotelji”.

Vodu ulijevajte postepeno

Pokušajte staviti bebu u praznu kadicu, a kadicu stavite u kadu napunjenu vodom. Polako dodajte vodu nekom posudicom, prvo polijevajući bebu po nožnim prstima i onda po malo i po nogama dok ne dođete do kritičnijih dijelova. Plač obično izostane jer kod ove taktike nije puno vode u igri, Neka djeca su jednostavno nervozna kada čuju zvuk vode i vide je kako teče, pa je pametno sve pripremiti ranije i dočekati ih s gotovim scenarijem.

Pobrinite se da temperatura kupaonice bude ugodna.

Zaboravite na kadu za sada

Nekoj djeci ne odgovara kupanje u velikoj kadi niti u njihovoj kadici. Ako odbija da se kupa u kadi i vrišti, pokušajte s drugim mjestom za kupanje – npr lavaboom u kojeg ćete staviti peškir kako bi bebi bilo što ugodnije. Mnoge bebe se osjećaju prijatnije u manjim prostorima za kupanje. S kadom ponovo pokušajte kasnije.

Skrenite bebi pažnju pjesmicama i razgovorom

Djeci je ponekad jednostavno najbolje skrenuti pažnju s nečega što ne vole kako bi to lakše prebrodila. Zaokupite dijete tokom kupanja pričajući mu nešto ili pjevušeći, čime ćete ga smiriti, razveseliti, a usput od kupanja pokušati napraviti nešto opuštajuće i zabavno.  Isto tako, možete djetetu opisivati što radite u svakom dijelu kupanja ( npr, sad ću ti oprati ručice, sad ću ti nasapunati stomačić…) pa ga tako pokušajte opustiti.

Obratite pažnju na temperaturu vazduha i vode

Pobrinite se da temperatura prostorije bude ugodna kao i temperatura vode, jer će tako i kupanje biti ugodnije i opuštajuće. Ali nekoj djeci čak zna smetati vruća/topla voda i puno se lakše smire u prohladnoj kupki koju kasnije možete dopuniti toplijom vodom, kada se dijete već udobno smjesti u kadi.

Ako je vaša beba ipak veći ljubitelj topline, dočekajte je nakon kupanja s peškirom kojig ste prethodno ugrijali na radijatoru i odnesite je u zagrijanu sobu, kako osjećaj hladnoće ne bi stvorio odbojnost prema kupanju, posebno tokom zimskih mjeseci.

Probajte s tušem

Ako vaša beba nikako ne želi u kadu, probajte s tuširanjem.

Držite se rutine

Kupanje pokušajte obaviti uvijek u isto vrijeme, neka traje jednako dugo, pritom zabavljate dijete igračkama za kadu, pjesmicama. Nakon i prije kupanja takođe utvrdite rutinu – večera, crtani, čitanje priča…i držite je se. Dijete će lakše prihvatiti “neizbježno” i bolje sarađivati ako bude imalo utisak da stvari drži pod kontrolom.

Isprobajte zajedničko kupanje

Neka djeca se u kadi smire tek kada se roditelj kupa s njima. Dodir kože, zagrljaj, prisutnost nekog drugog je na kraju magično rješenje kojim se utiša plač i vrištanje. Zašto ne isprobati i zajedničko kupanje, ako imate tu mogućnost i ako vam vrijeme dozvoljava? Neka se djeca jednostavno boje kade kao takve i kupanje zajedno može ih osloboditi njihovih strahova.

Izvor: Dječja posla

Ostali - članci

Najnoviji članci

Dobili ste bebu - ovo su vaša prava i obaveze

Savjeti patronažne sestre za roditelje o njezi bebe i prvim zajedničkm danima

Kako odabrati pravu zubnu pastu za vaše dijete?!

O čemu da povedete računa kad stignete kući

Kalendar psihomotorike od 0 do 3 godine – pitanja i dileme – večiti problem zabrinutih roditelja

Kalendar psihomotorike od 3 do 6 godina – pitanja i dileme – večiti problem zabrinutih roditelja

Kalendar emocija od 0 do 3 godine – pitanja i dileme – večiti problem zabrinutih roditelja

Kalendar emocija od 3 do 6 godina -pitanja i dileme- večiti problem zabrinutih roditelja

Što je potrebno da pripremite za dolazak bebe

Previjanje muških beba

Kako oblačiti bebu tokom zime da ne bude ni hladno ni vruće

Vaše dijete ne voli kupanje? Kako ga kupati?