Vaše dijete ne voli kupanje? Kako ga kupati?
Kupanje bebe nije samo “čišćenje”, već se radi o ritualu koji bi bebu trebao smiriti i opustiti prije spavanja i roditeljima omogućava ugodne trenutke druženja jedan na jedan s bebom. Ali je li to uvijek tako? Neke bebe vrište, plaču i otimaju se čim vide da im se sprema kupanac, a pogled na kadu punu vode izaziva pravu provalu histerije. Neke bebe su takve “oduvijek”, a neke su u određenoj fazi života prestale da vole kupanje. U svakom slučaju, ako i vaša beba “mrzi” ovaj ritual, u svojoj nevolji definitivno niste usamljeni.
Evo nekih trikova koje možete isprobati da bi svoju bebu smirili u tim trenucima i koliko toliko uspješno okupali:
Kupajte bebu samo kada je sita, zadovoljna i odmorna
Ako je beba gladna ili premorena za vrijeme kupanja može biti još razdražljivija nego inače. Uz to, može povezati neprijatan osjećaj gladi i umora s odlaskom u kadu. Potrudite se okupati jr kada nije već na “izmaku snaga” te kada je sita i zadovoljna.
Nabavite jastuk za kupanje
Jastuk za kupanje vrlo je udoban za male izbirljivce. Zbog vode u kadi topao je i bebe na njemu naprosto uživaju i “zaborave” da ne vole kupanje. Mogu i bezbrižno prskati rukama i nogama dok se u stvari, odmaraju na svojoj vodenoj “fotelji”.
Vodu ulijevajte postepeno
Pokušajte staviti bebu u praznu kadicu, a kadicu stavite u kadu napunjenu vodom. Polako dodajte vodu nekom posudicom, prvo polijevajući bebu po nožnim prstima i onda po malo i po nogama dok ne dođete do kritičnijih dijelova. Plač obično izostane jer kod ove taktike nije puno vode u igri, Neka djeca su jednostavno nervozna kada čuju zvuk vode i vide je kako teče, pa je pametno sve pripremiti ranije i dočekati ih s gotovim scenarijem.
Pobrinite se da temperatura kupaonice bude ugodna.
Zaboravite na kadu za sada
Nekoj djeci ne odgovara kupanje u velikoj kadi niti u njihovoj kadici. Ako odbija da se kupa u kadi i vrišti, pokušajte s drugim mjestom za kupanje – npr lavaboom u kojeg ćete staviti peškir kako bi bebi bilo što ugodnije. Mnoge bebe se osjećaju prijatnije u manjim prostorima za kupanje. S kadom ponovo pokušajte kasnije.
Skrenite bebi pažnju pjesmicama i razgovorom
Djeci je ponekad jednostavno najbolje skrenuti pažnju s nečega što ne vole kako bi to lakše prebrodila. Zaokupite dijete tokom kupanja pričajući mu nešto ili pjevušeći, čime ćete ga smiriti, razveseliti, a usput od kupanja pokušati napraviti nešto opuštajuće i zabavno. Isto tako, možete djetetu opisivati što radite u svakom dijelu kupanja ( npr, sad ću ti oprati ručice, sad ću ti nasapunati stomačić…) pa ga tako pokušajte opustiti.
Obratite pažnju na temperaturu vazduha i vode
Pobrinite se da temperatura prostorije bude ugodna kao i temperatura vode, jer će tako i kupanje biti ugodnije i opuštajuće. Ali nekoj djeci čak zna smetati vruća/topla voda i puno se lakše smire u prohladnoj kupki koju kasnije možete dopuniti toplijom vodom, kada se dijete već udobno smjesti u kadi.
Ako je vaša beba ipak veći ljubitelj topline, dočekajte je nakon kupanja s peškirom kojig ste prethodno ugrijali na radijatoru i odnesite je u zagrijanu sobu, kako osjećaj hladnoće ne bi stvorio odbojnost prema kupanju, posebno tokom zimskih mjeseci.
Probajte s tušem
Ako vaša beba nikako ne želi u kadu, probajte s tuširanjem.
Držite se rutine
Kupanje pokušajte obaviti uvijek u isto vrijeme, neka traje jednako dugo, pritom zabavljate dijete igračkama za kadu, pjesmicama. Nakon i prije kupanja takođe utvrdite rutinu – večera, crtani, čitanje priča…i držite je se. Dijete će lakše prihvatiti “neizbježno” i bolje sarađivati ako bude imalo utisak da stvari drži pod kontrolom.
Isprobajte zajedničko kupanje
Neka djeca se u kadi smire tek kada se roditelj kupa s njima. Dodir kože, zagrljaj, prisutnost nekog drugog je na kraju magično rješenje kojim se utiša plač i vrištanje. Zašto ne isprobati i zajedničko kupanje, ako imate tu mogućnost i ako vam vrijeme dozvoljava? Neka se djeca jednostavno boje kade kao takve i kupanje zajedno može ih osloboditi njihovih strahova.
Izvor: Dječja posla