Što je potrebno da pripremite za dolazak bebe
Prvi poriv nakon što vidimo crtiću na testu za trudnoću je da krenemo u nabavku preslatke male odjeće i nabavimo sva moguća pomagala za njegu djeteta. Proizvođači opreme za djecu potenciraće vašu euforiju još više s namjerom da vas nagovore da kupite puno opreme koja vam neće trebati, zato je korisno dobro se raspitati i procijeniti što će vam zaista trebati za prinovu.
Svakako se povežite s prijateljicama koje su postale majke i pozajmite odjeću i opremu od njih. Nema većeg gušta nego otići kod prijateljice i uz opremu pokupiti i gomilu dobrih savjeta, posebno ako vam je to prva trudnoća.
Ako nemate prijateljica koje bi vam mogle pozajmiti robicu, možda ćete poželjeti uključiti više članova porodice u nabavku. Napravite popis prema kojem će porodice ili prijatelji kupovati (ili nabavljati) tačno ono što želite i što ste odabrali. Budite oprezni i odaberite članove porodice i prijatelje koji vas razumiju i podržavaju u odlukama koje donosite.
Odjeću i opremu koju ne uspijete pozajmiti od prijateljica možete kupiti na internetu ili kupiti novo. Možete nabavljati postupno, svaki mjesec ponešto, ili čak zamoliti prijatelje i rodbinu da vam poklon za babinje radije daju prije porođaja ili vam kažu šta namjeravaju da kupe tako da vam olakšaju nabavku stvari za dijete.
Prije nego potrošite ijedan euro na opremu za bebu imajte na umu da ste upravo vi ono što je djetetu najpotrebnije, i da će vaša prisutnost i ljubav riješiti više izazova nego bilo koji proizvod iz prodavnice.
Za prvih 4 do 6 sedmica pripremite sljedeće:
- Oprema;
- Autosjedište;
- Kolica ili nosiljka (marama, sling ili slično);
- Sigurna podloga za spavanje (u krevetu s roditeljima, krevetić za djecu);
- Sigurno mjesto za previjanje (sto za previjanje ili mekana podloga na postojećem ormaru);
- Jastuk za dojenje i/ili postojeći jastuci koje sebi možete namjestiti ispod ruku dok dojite
Odjeća
- 3 do 5 komada u veličinama 56, 62, 68. Savjetujemo bodije koji se kopčaju naprijed umjesto da idu preko glavice, tako da bebi kad promoči pelenu ne morate mokar bodi presvlačiti preko glave.
- 3 do 5 odijelca za spavanje u veličinama 56, 62, 68;
- 1 do 2 para pantalonica s nogavicama u veličinama 56, 62, 68;
- 2 lagane pamučne kapice;
- 3 para čarapica;
- 3 para štramplica (ako se dijete rodi zimi) ili 2 para pantalonica;
- 1 jaknica/skafander uz vunenu kapicu, u zavisnosti od hladnoće (imajući na umu da dijete ne smije imati jaknicu ili skafander dok je vezano u autosjedištu)
- 1 peškir za kupanje;
- 2 dekice (zavisno od sezone);
Navedeni broj bodija i odjelaca možete i smanjiti ako imate sušilicu jer je zaista mala vjerojatnoća da će novorođenče uspjeti dnevno uprljati toliku količinu odjeće.
Budite oprezni i računajte da će vam većina gostiju dolaziti s robicom malih veličina, naprosto jer je toliko slatka da niko ne može odoljeti, a da je ne kupi.
Naš savjet je da uvijek među bebinom odjećom imate i onu za broj veću. Dakle, to je svega desetak bodića ili odjelaca koji stanu i u najmanju ladicu, a vi ste pripremljeni unaprijed. Ako se u jednom danu i dogodi toliko nezgoda da potrošite svu odjeću odgovarajućeg broja, neće biti velika panika ako bebica nekoliko sati provede u većem bodiću zavrnutih rukava dok se manji ne osuše.
Sve veći broj proizvođača nudi odjeću za bebe koja "raste" zajedno s njima, odnosno na različite se načine stisne, raširi ili produži kako dijete raste, što će vam olakšati nabavku odjeće, pa svakako razmislite i o toj opciji.
Novu robicu je za početak potrebno oprati na maksimalnoj temperaturi koju ušivena etiketa dopušta. Kasnije je dovoljno prati i na nižim temperaturama zbog očuvanja energije i brige o okolini. Obojenu robicu je obično dovoljno prati na 40, a bijelo na 60 stepeni. Iako se u mašinu veša obično dodaju i omekšivači, za dječju robicu ih je bolje izbjegavati. Koža tek rođene bebe je izuzetno osjetljiva i može reagovati na deterdžent ili omekšivač koji mogu izazvati alergije. Ako baš ne možete bez mirisa na opranoj odjeći, pokušajte u posljednje ispiranje u mašinu staviti nekoliko kapi nekog eteričnog ulja.U svakom slučaju dobro pri pranju ponoviti ispiranje. Odjeću je najbolje sušiti na prirodan način, na suncu ili vjetru, ali u zimskim mjesecima poslužiće mašina za sušenje ili unutarnje sušilica postavljena blizu izvora topline (radijatora, termo-peći).
Pelene
Posebnu pažnju bismo vam htjeli ukazati na izbor pelena. Danas postoji zaista veliki izbor pelena, i jednokratnih i platnenih, a izbor je isključivo na vama. Za vrstu pelena ćete se odlučiti zavisno od svojih mogućnostima i stilu života, ali bez obzira na to izdvajamo platnene pelene zbog višestrukih dobrobiti za dijete, okolinu i (nije zanemarivo) novčanik. Više o platnenim pelenama možete pročitati na link na dio portala o pelenama.
Mnogi roditelji se odluče za korištenje jednokratnih pelena u prvim sedmicama djetetovog života. Valja biti oprezan pri njihovoj kupovini jer bebe vrlo brzo rastu i u zavisnosti od porođajne težine mogu u samo nekoliko dana prerasti najmanju veličinu jednokratnih pelena. Za početak nabavite jedno pakovanje najmanjeg broja pelena, pa ako je potrebno odmah pređite na sljedeću veličinu.
Ukoliko ste se odlučili da koristite platnene pelene, od pelenaške opreme pripremite:
- 20 platnenih pelena i 2 para zaštitnih gaćica;
- 5 do 10 švedskih pelena (za široko povijanje);
Dobro je imati pri ruci:
- 10 do 15 tetra pelena;
- 10 do 15 platnenih krpica za brisanje.
Kozmetika i higijena
Nježna dječja koža ne trpi mnogo kozmetike, a i bebe se ne prljaju toliko koliko i starija djeca. Budite štedljivi i pokušajte i ovdje ponešto pozajmiti (mislimo na kozmetiku koja nema rok trajanja ili je nekome višak). Nemojte ni zanemariti podatak da je kozmetika za bebu često dio poklona koje ćete dobiti.
Od potrepština vam treba:
- kadica (pokušakte je pozajmiti jer će je za nekoliko mjeseci dijete prerasti, a ako je i stajala na nekom tavanu, malo vode i sirćeta biće dovoljno da je očistite);
- maslinovo ulje (nekoliko kapi u ugodno toploj kadici je i više nego dovoljna kozmetika za vaše najmilije, a može se koristiti i na bebinoj koži po potrebi);
- umjesto popularnih vlažnih maramica preporučujemo krpice za pranje guze pod slavinom s vodom ili zdjelicu/bocu za vodu da bebu možete oprati dok leži na čvrstoj i sigurnoj podlozi;
-.krema za guzu na bazi prirodnih sastojaka (oprezno i štedljivo je koristite u slučaju jednokratnih pelena, a još štedljivije (ili je pokušajte zaobići) u kombinaciji s platnenima, zbog smanjivanja moći upijanja pelena);
. termometar za vodu (i njega pozajmite jer ćete se za sedmicu dvije uvježbati i temperaturu vode određivati dodirom);
- makazice s tupim vrhom za rezanje noktiju;
- pumpica za čišćenje nosa;
- toplomjer;
- vateni štapići (za čišćenje nosa ili područja oko pupka);
- komprese (gaza);
- fiziološki rastvor.
Preporuka je da se pupak njeguje "na suvo", bez upotrebe prašaka ili hidrogena. Batrljak se samo zamota sterilnom kompresom, zato posebna kozmetika za to nije potrebna. Nakon porođaja očekujte dolazak patronažne sestre koja će vam dati razne preporuke, a možete posjetiti i forum portala roditelji.me ili Fbook strane na kojem se o njezi pupka možete posavjetovati s iskusnim mamama.
Oprema za spavanje
- Izvor prigušene svjetlosti dostupan pored kreveta koji možete upaliti kad se dijete budi noću (lampica za čitanje, sobna lampa sa sijalicom slabije jačine);
- Dvije dekice (jedna neka je u krevetu, a druga neka bude za izlazak i kolica ako je hladnije);
- Ako dijete ne spava s vama u krevetu, krevetić (najbolje posuditi, madrac kupiti novi). Nekim roditeljima se pokazalo vrlo korisno prisloniti krevetić uza zid, skinuti stranicu prema roditeljskom krevetu i nasloniti roditeljski krevet uz tu stranu. Na taj način dijete ima svoj prostor, ali je opet blizu roditelja. U tom slučaju pazite na eventualne praznine ili rupe između dva kreveta gdje bi dijete moglo pasti.
- Dva kompleta pamučne posteljine za krevetić.
Izvor: Roda.hr